• معرفی اداره کل پزشکی قانونی استان همدان

   مدیر کل: دکتر علی احسان صالح
   پزشکی قانونی در استان همدان همانند استان های دیگر با قدمتی دیرینه همراه است. در گذشته پزشک قانونی به طبیب قانونی معروف بود و همواره در معیت عدلیه ( دادگستری فعلی ) و سه نفر کارمند نقش بسزایی در جامعه و خدمت به مردم استان ایفا می کرد. قدمت پزشکی قانونی در همدان دقیقاً مشخص است و حدوداً به 70 سال قبل می رسد.
   اولین طبیب قانونی در شهر همدان دکتر سپهری نام داشت. وی از نیروهای بهداری بود و به طور افتخاری طبابت قانونی شهر را نیز انجام می داد که مدت دقیق سابقه کاری نامبرده مشخص نیست. پس از دکتر سپهری، یکی از پزشکان عمومی به نام دکتر امین التولیه کار پزشکی قانونی را انجام می داد و بعد از ایشان دکتر خوانساری به سمت پزشکی قانونی منصوب شد. انتصاب دکتر خوانساری با تصویب قانون تشکیل سازمان پزشکی قانونی کشور در مجلس شورای اسلامی در سال 1372 و تاسیس سازمان پزشکی قانونی کشور به شکل نوین با ساخت ساختمان جدید توسط دادگستری کل استان همزمان بود.
   هم اکنون اداره کل استان همدان در شهرستان همدان میدان فلسطین ابتدای بلوار غبار همدانی قرار دارد و شماره تماس آن نیز 08134223789 است.

   اسامی مدیران کل استان از گذشته تا امروز:

   1- دکتر خوانساری، دوره مدیریت، از سال 1372 تا 1373
   2- دکتر ناصر بابایی، دوره مدیریت از سال 1373 تا 1375
   3- دکتر ناصر معاضد، دوره مدیریت از سال 1375 تا 1378
   4- دکتر محمد حسین کاظم زاده، دوره مدیریت از سال 1378 تا 1379
   5- دکتر امیر محمد کاظمی فر، دوره مدیریت از سال 1379 تا 1384
   6- دکتر علی احسان صالح، دوره مدیریت از سال 1384 تا کنون

   معرفی بخش های مختلف اداره کل:
   آزمایشگاه:

   آزمایشگاه اداره کل پزشکی قانونی همدان دارای بخش های سم شناسی، آسیب شناسی و سرولوژی است و در طی سال‌های اخیر با تعمیر و تجهیز این واحد به دستگاه هایGC، GC MAS، HPLC ،آب خالص ساز و میکرتوم و UPS کلیه آزمایشات سم شناسی و پاتولوژی و سرولوژی استان و با کیفیت مطلوب انجام پذیر است.
   کمیسیون:
   کمیسیون‌های پزشکی قانونی تقریباً در تمامی رشته های پزشکی قانونی در استان قابل انجام و میانگین پاسخگویی در کمیسون‌ها حدود 30 روز است
   تعداد مراکز:
   استان همدان با توجه به پراکندگی موقعیت جغرافیایی دارای 8 مرکز فعال در سطح استان است. این مراکز عبارتند از همدان، ملایر، تویسرکان، نهاوند، اسدآباد، رزن، کبودرآهنگ، بهار و بخش معاینات مرکز استان.