FA | EN | AR
سه شنبه ٢٩ خرداد ١٣٩٧
جمع بازديدكنندگان امروز: 114
جمع بازديدها تاكنون: 278371


شالوده مشکلات اجتماعی در پزشکی قانونی جمع می‌شود.

مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان گفت: در سال گذشته 15 پرونده کودک‌آزاری به پزشکی قانونی ارجاع شده است.

دکتر علی‎‌احسان صالح با بیان اینکه پزشکی قانونی زیرمجموعه قوه قضائیه است، افزود: این سازمان به عنوان کارشناس امور پزشکی در دستگاه قضائی فعالیت می‌کند.

وی با اشاره به اینکه شالوده مشکلات اجتماعی در پزشکی قانونی جمع می‌شود، افزود: آماری که از این سازمان درباره نزاع، قتل، تصادف و ... خارج می‌شود، بسیار حائز اهمیت است.

صالح در جمع خبرنگاران، ادامه داد: با توجه به اینکه پزشکی قانونی ترکیب دو شغل پزشکی و قضاوت را انجام می‌دهد بنابراین از اهمیت بسزایی برخوردار است.

وی با تأکید بر اینکه در تمامی شهرستان‌ها شعبه پزشکی قانونی وجود دارد، خاطرنشان کرد: این سازمان در راستای ارائه خدمات معاینه اجساد اقدام به ایجاد دادپزشک کرده است.

وی ادامه داد: دادپزشک مجموعه‌ای تحت نظارت پزشکی قانونی است که به صورت خصوصی ارائه خدمت می‌دهد و معاینات اجساد و غربالگری آنها را انجام داده و سیکل بازرسی آنها را برای پزشکی قانونی تفکیک می‌کند.

مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان خاطرنشان کرد: دادپزشک با معاینه اجساد در صورتی‌که نیازی به تحویل پرونده به پزشکی قانونی نباشد، مجوز فوت را صادر و بدون اتلاف وقت، به مشکلات مردم رسیدگی می‌شود.

وی یادآور شد: در سال گذشته برای 1569 نفر در استان همدان با مجوز دادپزشک جواز دفن صادر شده این درحالیست که اگر این افراد وارد سیکل پزشکی قانونی و دستگاه قضائی می‌شدند هزینه افزایش و وقت زیادی نیز برای دریافت مجوز صرف می‌شد.

40 درصد فوتی‌ها در همدان مربوط به تصادفات است

مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان با بیان اینکه 40 درصد فوتی‌هایی که به پزشکی قانونی مراجعه می‌کنند، مربوط به تصادفات است، افزود: در سال گذشته 509 نفر بر اثر تصادف جان خود را از دست دادند که نسبت به سال 94، کاهش 1.5 درصدی داشته است.

صالح از افزایش 2.5 درصدی آمار مجروحان تصادفات در سال گذشته خبر داد و گفت: در سال 95، 7 هزار و470 نفر بر اثر تصادفات مجروح شده‌اند.

وی با بیان اینکه 82 نفر در حوزه برون‌شهری بر اثر تصادفات جان خود را از دست دادند، افزود: در سال 94 این آمار 80 نفر بود که با افزایش 2.5 درصدی مواجه بوده‌ایم.

مراجعه 13 هزار نفر به علت نزاع به پزشکی قانونی

مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان با بیان اینکه 13 هزار و 616 نفر در سال گذشته به علت نزاع به پزشکی قانونی مراجعه کردند، یادآور شد: 9 هزار و 724 نفر از این افراد مرد و 3 هزار و 892 نفر نیز زن بوده‌اند.

وی از کاهش 4 درصدی نزاع در استان همدان خبر داد و تصریح کرد: در سال 94، 14 هزار و 276 نفر به علت نزاع به پزشکی قانونی مراجعه کردند.

صالح از مسمومیت 10 نفر به علت مصرف قرص برنج در همدان خبر داد و یادآور شد: در سال 94 تعداد این افراد 8 نفر بوده‌اند.

وی به افزایش 25 درصدی مسمومیت ناشی از مصرف قرص برنج در همدان اشاره و تصریح کرد: 7 نفر از این افراد مرد و 3 نفر نیز زن بوده‌اند.

مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان از غرق‌شدگی 16 نفر در سال گذشته در رودخانه‌ها و سدهای همدان خبر داد و گفت: در سال 94، 5 نفر به علت غرق‌شدگی جان خود را از دست دادند.

وی از افزایش 26 درصدی مرگ ناشی از حوادث کار در استان همدان خبر داد و خاطرنشان کرد: 428 نفر در سال گذشته به علت حوادث ناشی از کار مجروح شدند که نسبت به سال 94، 20 درصد افزایش یافته است.

کاهش 23 درصدی مرگ‌ومیر بر اثر مصرف موادمخدر

صالح با اشاره به اینکه مصرف موادمخدر پس از تصادفات بیشترین آمار فوتی‌ها را به خود اختصاص داده است، اظهار کرد: در سال 94، 109 نفر و در سال گذشته نیز 84 نفر به علت سوءمصرف موادمخدر جان خود را از دست دادند که کاهش 23 درصدی را نشان می‌دهد.

وی در بخش دیگری از سخنانش به سقط جنین درمانی اشاره کرد و گفت: در سال 94، 141 مورد موافقت سقط جنین و در سال 95 نیز 214 مورد موافقت سقط جنین درمانی در استان همدان رخ داده که خوشبختانه افزایش 51 درصدی را نشان می‌دهد.

صالح تصریح کرد: این افزایش آمار به مفهوم مراجعه بیشتر برای سقط جنین نیست بلکه به مفهوم کشف موارد بیشتری از نارسایی جنین است.

وی در ادامه عنوان کرد: در سال 95 متأسفانه 18 نفر به علت مسمومیت ناشی از گاز مونواکسیدکربن جان خود را از دست دادند این درحالیست که این آمار در سال 94، 7 نفر بودند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش روزافزون این آمار، در آغاز فصل سرما باید اطلاع‌رسانی بیشتری به خانواده‌ها انجام شود.

وی با اشاره به خودکشی‌های رخ داده در استان همدان خاطرنشان کرد: آمار خودکشی‌های این استان نسبت به کل کشور بالا نیست به طوریکه می‌توان گفت تقریبا استان همدان در رتبه دهم کشور قرار دارد.

مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان با اشاره به اینکه این سازمان مجوز تغییر جنسیت را ارائه می‌دهد، افزود: افرادی‌که به همین منظور به پزشکی قانونی مراجعه می‌کنند، به مدت یک‌سال روان‌درمانی می‌شوند و در صورتی‌که کمیسیون به این نتیجه برسد که قابلیت درمان ندارند، مجوز تغییر جنسیت آنها را صادر خواهد کرد.

وی با تأکید بر اینکه در کشور ایران عمدتا خانم‌ها برای تغییر جنسیت مراجعه می‌کنند، ادامه داد: هیچ یک از این افراد نه مرد کامل و نه زن کامل خواهند شد همچنین این افراد پس از عمل جراحی دیگر قادر به باروری نخواهند بود.

کشف تصادفات ساختگی برای نخستین‌بار در همدان

وی اظهار کرد: تصادف ساختگی هم یکی از تخلفات افراد سودجوست که در ساعاتی از شبانه‌روز با طراحی تصادفی ساختگی به خود آسیب می‌رسانند سپس بستری شده و تحت عمل جراحی قرار گرفته و برای هر شکستگی اعضای خود دیه هنگفتی دریافت می‌کنند.

وی افزود: خوشبختانه کشف این تخلف برای نخستین‌بار در استان همدان کلید خورد و تصادفات ساختگی شناسایی و به پزشکی قانونی کشور اطلاع داده شد، این افراد حاضرند با صدمه زدن به اعضا و جوارح خود، دیه و مبلغی را دریافت کنند که در سال 95 شاهد افزایش این آمار در سطح استان بوده‌ایم.

صالح اضافه کرد: پزشکی قانونی زیرمجموعه دستگاه قضائی استان است که در آن بر روی صدمات بدنی وارده به افراد کار کارشناسی صورت می‌گیرد که در سال 92، آمار تصادفات ساختگی، 34 مورد در سال 93، 11 مورد، سال 94 این عدد به 15 مورد و در سال 95، 72 مورد تصادف ساختگی در سطح استان رخ داده است.

افزایش آمار قصور پزشکی در استان همدان

مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان عنوان کرد: گاه ممکن است در مسیر طبابت فرد، بر اثر سهل‌انگاری پزشک و یا پرسنل بیمارستان و همچنین عدم مهارت پزشک معالج، قصوری در امر پزشکی رخ دهد که متأسفانه این آمار در سطح استان نسبت در سال 94، افزایش یافته است.

مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان ادامه داد: پزشکان ایرانی نسبت به پزشکان دنیا، از مهارت و تبحر بالایی برخوردارند اما گاه ممکن است در مسیر طبابت فرد، بر اثر سهل‌انگاری پزشک و یا پرسنل بیمارستان و همچنین عدم مهارت پزشک معالج، قصوری در امر پزشکی رخ دهد که متأسفانه این آمار در سطح استان نسبت در سال 94، افزایش یافته است.

وی گفت: در سال 94، 12 پرونده و در سال 95، تعداد 29 پرونده در راستای قصور پزشکی به مرکز پزشکی قانونی ارجاع داده شده، این نکته قابل ذکر است که هیچ پزشکی به دنبال نارضایتی بیمار خود نبوده و همواره در پی درمان بیمار خود اقدام می‌کند اما گاه به علت نوع بیماری فرد، پزشک از درمان باز می‌ماند بنابراین نباید برخی قصور پزشکی را عمدی درنظر گرفت.

صالح در پایان تأکید کرد: در سال گذشته مواردی از لغو پروانه پزشکی و یا جابجایی پزشک از استان همدان به سایر استان‌ها نیز داشته‌ایم که آما آنها در اختیار سازمان پزشکی کشور قرار دارد.

 

تاریخ انتشار: ٠٩:٠٦ -1396/02/12 کد مطلب :٢٨٢٥٦
  نسخه چاپي

خروج

آمار

راهنمای خدمات

راهنمای مراکز

ارسال شکایات
نشانی: همدان، ميدان فلسطين، روبروي دانشكده مهندسي کدپستی: 6518753141
تلفن: 4224450، دورنگار: 4224450،
پیام کوتاه: 20001372